Alla Gloria Militar!

-

 

Аlla gloria militar!

Medzinárodný umelecký projekt naplánovaný k 65 výročiu ukončenia II. svetovej vojny.

Napriek dlhému časovému obdobiu ktoré prešlo, Druhá svetová vojna naďalej pretrváva nielen v pamäti už málopočetnej skupiny zástupcov generácie ľudí účastnej vo vojne buď priamo, alebo ako jej svedkovia, ale táto vojna  jestvuje aj v genetickej pamäti Európskych a svetových národov.
Odhliadnuc od všetkých historických záverov a významov je táto vojna prirodzeným obrazom ľudskej obety obrovských rozmerov, tragédie celých národov a kontinentov. A tak  vojna so svojím  koncom prináša ľudstvu svoje hlavné posolstvo: každá vojna = ZLO.
Práve skrz túto prizmu majú umelci možnosť nahliadnuť na koncept VOJNY.
Ako názov celého  projektu je vybrané zvolanie: «Аlla gloria militar! »  Sláva zbraniam!
Toto motto heroické svojou formou aj obsahom, no ironické kontextuálne, dokonale ladí s dvojtvárnym charakterom samotnej vojny v ktorej sa s  historickou nevyhnutnosťou nachádzajú dve proti sebe stojace strany: agresori a obrancovia, víťazi a porazení, vinníci a nevinní. Zároveň odkrýva dualitu ľudskej prirodzenosti. Na jednej strane stojaci najvyšší vzlet ducha idúci až do krajnosti samo obetovania a na druhej strane ukazuje na to najtemnejšie čo sa v človeku nachádza.
V svetle posolstva tohto motta, každé vyjadrenie o hociktorom vojnovom konflikte, či už minulom  alebo súčasnom, nadobúda antimilitaristický zmysel.

*Jedným z najvýznamnejších diel v svetovom umení,  Mozartova opera Figarova svadba, ktorá nesie v sebe náboj zdravého pacifizmu, posolstvo vlastné každému obyčajnému človeku, sa stáva dielom plným irónie vo vzťahu k militaristicky ladenému pátos  árie Figaro , adresovanej Cherubinovi nastupujúcemu na vojenskú službu.

Krajiny, ktorých predstavitelia prijali účasť na  projekte:

Maďarsko
Nemecko
Holandsko
Taliansko
Bielorusko
Rusko
Srbsko
Slovensko
USA
Francúzko
Ukrajina
Švajčiarsko
Polsko

Celková výstavná plocha 1 200 m² (2 výstavné miestnosti (500 + 700 m²)
Počet účastníkov:  66 umelcov
Počet vystavovaných prác:  cca. 100


Otvorenie výstavy:      6 máj 2010, 17:00
Miesto uskutočnenia:  galéria AIRCRAFT, Bratislava, Slovensko


Organizátori: Tvorivá únia ruských umelcov, Európska  pobočka Tvorivej únie ruských umelcov, Európske Centrum Výtvarných Umení, Európske centrum Svetovej akadémie vied komplexnej bezpečnosti, Slovenská výtvarná únia – najväčšia organizácia profesionálnych výtvarných umelcov na Slovensku v spolupráci so Združením historikov moderného výtvarného umenia. 


Počet obrázkov v galérii (17)
späť na zoznam galérií
<< na začiatok  < predošlá    1    nasledujúca >  na koniec >>

Naši partneri

Aircraftgallery.eu http://tshr.msk.ru/ http://mkrf.ru/ http://en.rah.ru/ http://www.antiterunity.org/ http://www.adc.edb.sk http://www.svu.sk http://www.mmoma.ru/ http://www.vnukovo.ru/ http://wwww.aeroflot.ru/ http://www.vankb.ru/ http://www.spetsneftegaz.ru/ Aircraftgallery.eu culturalprofiles.net

Novinky

22.06.2016-22.07.2016 JUN 22, na strane človeka JUN 22, na strane človeka...