expozícia „Ikona - okno do neba

-

 Trvanie výstav: 21.6.2012 - 30.9.2012

Cieľom pripravovanej expozície je predstavenie hlbšieho poznania pravoslávnej duchovnosti, spájanie duchovných a kultúrnych síl n=arodov Európy. Pravoslávna tradícia ikonopisectva, ktorj korene zasahujú do počiatkov kresťanstva sa počas dlhotrvajúcivh stáročí uchovala v takmer nezmenenej pode, sústredená v pravoslávnych kláštoroch a cirkevných centrách a nepodľahla silným globálnym zmenám, ktoré prebiehajú od začiatku 20. storočia.

Slovami Jeho Blaženosti metropolitu Kryštofa:

Ikony sú podľa duchovných otcov a učiteľov oknom do Neba. Keď sa človek púozerá na vyobrazenie ikony, je vedený vďaka obrátenej perspektívecharakteristickej pre ikonopisectvo, do duchovnej hĺbky zobrazovaného. Ručne písaná ikona nie je iba umelecké dilo, ale predstavuje aj prostredníka spájajúceho Nebo so zemou, večnosť s pominuteľnosťou, hmptu s duchom.

Expozícia zjednocuje pravoslávne ikony vytvorené rukami ikonopiscov z čiech:
sestra Kateřina a sestra Feličitás (Monastýrská ikonopisná dielňa Vilémov)
Jana Baudišová
Jana Drdová
Ludmila Juzová
Iveta Kadlecová
Sylva Novotná
Cornel Teofil Pop
Lenka Vlková

s ikonami vytvorenámi s ikonopiseckej škole "Nebo na zemi", ktorá pod vedením otca Sergia Pavelko združuje 7 ikonopiscov z mesta Mikolaiv, Ukraina. Zámerom projektu je zároveň vytvorenie tvorivého dialógu medzi súčasným umením - zastúpeným fotografiou a mimočasovým umením zastúpenám ikonou.Počet obrázkov v galérii (8)
späť na zoznam galérií
<< na začiatok  < predošlá    1    nasledujúca >  na koniec >>

Naši partneri

Aircraftgallery.eu http://tshr.msk.ru/ http://mkrf.ru/ http://en.rah.ru/ http://www.antiterunity.org/ http://www.adc.edb.sk http://www.svu.sk http://www.mmoma.ru/ http://www.vnukovo.ru/ http://wwww.aeroflot.ru/ http://www.vankb.ru/ http://www.spetsneftegaz.ru/ Aircraftgallery.eu culturalprofiles.net

Novinky

22.06.2016-22.07.2016 JUN 22, na strane človeka JUN 22, na strane človeka...