Výstava Nebo na Zemi

-

 Rodiný ikonopisecký ateliér "Nebo na zemi" bol založený v roku 2004 v meste Mykolaiv, Ukrajina.

Po určitom čase fungovania sa ateliér premenil na ikonopiseckú školu, v ktorej umelci z Mykolaeva používajú pri tvorbe ikôn rôzne maliarske techniky a duchovné aspekty ikony. Podľa mienky vedúceho predstaviteľa ateliéru - Otca Sergija, ikonopisectvo nie je založené len na majstrovstve techniky maľby, ale aj duchovnom raste. Z toho dôvodu zdaľeka nie všetci záujemcovia, ktorí by sa radi vyučili umeniu ikonopisectva sa stanú ikonopiseckými majstrami. Z množstva učňov, ktorí prišli do ikonopiseckej školy, v jej zložení nakoniec zostali hlavne mladé dievčatá. Ku dnešnému dńu v ateliéri pracuje 7 ikonopiscov, každý z nich s vlastnou osobitosťou.
Sergij Pavelko, Xénia Glebova, natalia soboleva, Oľga Nestorova, Konstantin Samojlenko, Marija Pavelko, Jelaterina Cirulik. Aj keď na ikonách, ktoré umelci "napísali" budete márne hľadať podpis umelca, rukopis ikonopisca je možné rozoznať vďaka maliarskemu rukopisu umelca, alebo duchovnej zložky ikony.   

Ikonopisci pracujúci v ateôiéri "Nebo na zemi" pracujú podľa starodávnych postupov a technológií. Po dĺa predpísaných kánonov používajú iba prírodné materiály, dosky na ikony z lipového alebo čerešňového dreva, "pavolka"- - plátno, ktoré sa nalepí sa dosku a tvorí základ pre maľbu. Základný ktriedový náter( používa sa od 4 do 15 vrstiev zákl. náteru zhotoveného na báze kriedy a lepidla živočíšneho pôvodu) a rovnako farby ( zhotovené na báze prírodných minerálnych látok, pigmentov a vaječnej emulzie zhotovenej z vaječných žĺtkov a sväťenej vody) si pripravuje a mieša sám autor ikôn. Na mnohých prácach je možné vidieť rôzne spôsoby pozlátenia a postriebrenia za použitia pravého plátkového zlata. Háčiky, ktoré sa nachádzajú na ikonách su taktiež ručnou prácou.

Devízou nášho ateliéru je ikona - spája nás v láske, viere a tvorivej sile

"Nebo na zemi" je názov našej výstavy. Téma výstavy - význam ikony v živote človeka. Ikona je čiastočkou neba na zemi, je utečšením a radosťou, dôkazom vtelenia Božieho Syna a Jeho milosrdenstva, dôkazom jeho prítomnosti v našom svete, jeho prítomnosti s nami. Unikátnosť ikony sa zakladá na jednote duchoovnosti a tvorivosti, jednote božej milosti a najväčšieho daru slobody, to je vyjadrené v hľadaní( umelca - ikonopisca ) novej ikonografie, nových umeleckých postupoch, ktoré sú realizované v duchu lásky k Bohu a k človeku, pre ktorých sa ikona tvorí.

Na otvorenie výstavy prijali účasť Jeho Excelencia Veľvyslanec Ukrajiny v SR Oleg Gavaši a veľvyslanec Rakúska v SR  Jeho Excelencia Dr. Josef Markus Wuketich, Prezident Tvorivého zväzu umelcov Ruska Konstantin Chudyakov.

Z duchovných činiteľov si výstavu stihli  pozrieť: Jeho vysokopriosvietenosť vladyka Simeon, arcibiskup olomoucko - brnenský,  Predstavený chrámu Uspenskej svätej Bohorodičky na Olšanoch, Archimandrita Sergij, Protoiereus Oleg Machnov a zároveň sa nám dostalo velkej pocty pri návšteve pravnuka jedného z najvýznamnejších ruských svätcov 20. stor. Serafima Vyrického.

Objímame Vás

s láskou kňaz Sergij PavelkoVýstava je otvorená každý deň od 8:00 do 16:30
Počas SO a NE a PO - PI po 16:30 - po dohode
Počet obrázkov v galérii (0)
späť na zoznam galérií
<< na začiatok  < predošlá    1    nasledujúca >  na koniec >>

Naši partneri

Aircraftgallery.eu http://tshr.msk.ru/ http://mkrf.ru/ http://en.rah.ru/ http://www.antiterunity.org/ http://www.adc.edb.sk http://www.svu.sk http://www.mmoma.ru/ http://www.vnukovo.ru/ http://wwww.aeroflot.ru/ http://www.vankb.ru/ http://www.spetsneftegaz.ru/ Aircraftgallery.eu culturalprofiles.net

Novinky

22.06.2016-22.07.2016 JUN 22, na strane človeka JUN 22, na strane človeka...