RUSKÁ IKONA od storočia k storočiu

-

 
Výstava súčasnej Ruskej ikony

28 .04. 2009  - 25.04.2010

Kurátori výstavy:
Mgr. Jelena Janušicová CSc, Elena Gridneva

“Ruská ikona od storočia k storočiu“
je prvá výstava ktorá sa uskutočnila v galérii Aircraft a konala sa za požehnania jeho Svätosti patriarchu Moskovského a Celéhu Ruska Kirila a bola zasvätená pamiatke Patriarchovi Alexijovi II. 

Uskutočnenie výstavy bolo umožnené aj vďaka podpore Mimoriadneho Splnomocneného veľvyslanca  Ruskej Federácie v SR pána Udaľcova A.I. a Jeho Blaženosti Christofora - arcibiskupa pražského a metrepolitu českých zemí a Slovenska.

Výstava ponúka návštevníkovi pohľad na tvorbu 45 súčastných ruských umelcov – ikonopiscov zo začiatku 90.rokov 20. storočia až po súčastnosť. Toto obdobie je charakterizované ako obdobie znovuzrodenia duchovného Ruska  a Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Na otvorení výstavy sa zároveň zúčastnili vysokí hodnostári Katolíckej a Evanjelickej Cirkvi na Slovensku.  Úkonom posvätenia vystavených ikon, ktoré sa tak stali nielen exponátom ale aj plnohodnotným náboženským predmetom táto výstava získala vysoko duchovný rozmer.  

Hodnotným doplnením výstavy Ruské Ikony od storočia k storočiu sa stal “Svätonikolajský  večer“  ,  zasvätený Svetému Nikolajovi, na Slovensku  - Mikulášovi, v kresťanskej tradícii významnému a medzi ľuďmi obľúbenému svätcovi,  a konal sa 17. Decembra.



Počet obrázkov v galérii (14)
späť na zoznam galérií
<< na začiatok  < predošlá    1    nasledujúca >  na koniec >>

Naši partneri

Aircraftgallery.eu http://tshr.msk.ru/ http://mkrf.ru/ http://en.rah.ru/ http://www.antiterunity.org/ http://www.adc.edb.sk http://www.svu.sk http://www.mmoma.ru/ http://www.vnukovo.ru/ http://wwww.aeroflot.ru/ http://www.vankb.ru/ http://www.spetsneftegaz.ru/ Aircraftgallery.eu culturalprofiles.net

Novinky

22.06.2016-22.07.2016 JUN 22, na strane človeka JUN 22, na strane človeka...